BMW Serii 8 bez silnika V12

Według najnowszych informacji pochodzących od bawarskiej firmy, pod maskę ich najnowszego dziecka nigdy nie trafi silnik V12.

Odkładając na bok SUV-y, BMW Serii 8 to najważniejszy pojazd znajdujący się aktualnie w ofercie niemieckiej marki. Auto oficjalnie pokazane zostało światu w połowie tego roku, wraz z dwoma silnikami jakie umieszczone mogą zostać pod maską samochodu. Pierwszy z nich to jednostka diesla o pojemności 3 litrów z sześcioma cylindrami, która generuje moc 335 KM i 680 Nm. Druga to 4,4-litrowe V8 twin-turbo oferujące moc 523 KM oraz 750 Nm.

Obok tych jednostek w ofercie, fani ekstremalnej ilości koni mechanicznych chcieliby z pewnością zobaczyć także silnik V12, jednak wiceprezes BMW ds. Zarządzania produktami – Carsten Groeber w swoim ostatnim wywiadzie stwierdził, że umieszczenie takiej jednostki w Serii 8 nie jest możliwe.

Australijski portal Go Auto w rozmowie z mężczyzną dowiedział się, że co prawda firma posiada odpowiedni silnik, który mógłby trafić pod maskę nowego pojazdu marki, a mianowicie 6-litrowe V12 z BMW M760Li xDrive. Oficjalnie przeszkodą niestety jest waga jednostki. Seria 8 według Carstena ma idealnie opracowany rozkład masy w którym uwzględniany jest silnik V8, jednostka z większa ilością cylindrów byłaby zwyczajnie za ciężka i zakłóciłaby harmonię wagi w pojeździe. Przez to samochód z pewnością zyskałby o większa moc, jednak poważnie straciłby na sterowności czy stabilności.

Ponadto dodał on, że nie powinniśmy spodziewać się zobaczyć hybrydowej wersji plug-in samochodu, z bardzo podobnych przyczyn co z V12. Auto zostało stworzone ściśle do konfiguracji z obecnymi już jednostkami napędowymi i nie zapowiada się, by miałoby to zostać zmienione.

źródło: Motor1, GoAuto

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz