2020 Toyota Supra zadebiutowała w Detroit

„Najgorzej ukrywany sekret w branży motoryzacyjnej jest już z nami” – tak rozpoczął prezentację Toyoty Supra prezes Toyoty Akio Toyoda.

Po 17 latach wyczekiwania doczekaliśmy się premiery zupełnie nowej Toyoty Supra. Auto swój wygląd czerpie z koncepcyjnego modelu FT-01 z 2014 roku jednak został on dostosowany do wymogów aut produkcyjnych. Linie zostały nieco uspokojone oraz uproszczone, a wnętrze jest znacznie praktyczniejsze.

Auto posiada zintegrowany spoiler, podwójny układ wydechowy z chromowanymi końcówkami, umieszczone centralnie tylne światło przeciwmgielne oraz logo „Supra” pochodzące z poprzedniej generacji. Z przodu są trzy ogromne wloty powietrza, ogromne przednie światła z wyraźnymi światłami do jazdy dziennej oraz wloty powietrza w stylu modeli z najwyższej półki.

Wnętrze z BMW Z4

We wnętrzu widzimy zupełnie inny design względem pozostałych modeli Toyoty. Jest sporo elementów zapożyczonych z BMW, z którym auto zostało stworzone. Jest to m.in. wyświetlacz za kierownicą o nieco zmienionej formie, gałka automatycznej skrzyni biegów, a także system inforozrywki wraz z joystikiem do sterowania.

Szybszy od bliźniaczego BMW Z4

Pod maską Toyoty Supra pracuje 3-litrowy silnik R6 zapożyczony od BMW. Generuje on 340 KM (250 kW) oraz 495 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a napęd przekazywany jest wyłącznie na tylną oś za pośrednictwem 8-biegowej skrzyni automatycznej.

Pozwala to na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 4,1 sekundy, co jest wynikiem o 0,4 sekundy lepszym niż w przypadku bliźniaczego BMW Z4 z tą samą jednostką. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie wynosi 250 km/h

2020 Toyota Supra Launch Edition

Toyota Supra Launch Edition

Podczas debiutu na rynku, Toyota Supra będzie dostępna w trzech wersjach wyposażenia. Podstawowej, Premium oraz Launch Edition. Ta ostatnia będzie dostępna wyłącznie w trzech wersjach kolorystycznych – Absolute Zero White, Nocturnal Black, and Renaissance Red, a także wyróżniać się będzie czerwonymi akcentami we wnętrzu. Produkcja będzie ograniczona do 1500 egzemplarzy na cały świat.

Ceny od 49,990 dolarów

Podstawowa wersja modelu z 3-litrowym silnikiem R6 została wyceniona na 49,900 dolarów, czyli ok. 186 tysięcy złotych. Lepiej wyposażona wersja Premium na 53,990 dolarów (ok. 200 tysięcy złotych), a Launch Edition to koszt 55,250 dolarów (ok. 206 tysięcy złotych).

Ceny na złotówki zostały przeliczone 1:1 po aktualnym kursie walut. Stawki w Polsce mogą wyglądać zupełnie inaczej z uwagi na możliwe inne koszty oraz inne wyposażenie wersji przygotowanej na rynek europejski.

Wielkie plany, czyli przyszłość Supry

Toyota pokłada ogromne nadzieje w piątej generacji Supry. Auto ma przynieść spory zysk dla firmy i Toyota planuje sporo inwestycji, aby auto sprzedawało się jak najlepiej.

W przyszłości do gamy jednostek napędowych ma dołączyć 2-litrowe R4 o nieznacznie niższej mocy, jednak nie jest pewne, czy będzie to ten sam silnik co w Z4. W roadsterze od BMW dostępny jest w dwóch wariantach mocy – 192 KM / 141 kW (sDrive20i) oraz 258 KM / 190 kW (sDrive30i).

Toyota nie wyklucza również wprowadzenia do oferty wersji bez dachu. Na razie nie wiadomo, co o tym pomyśle sądzi BMW, którego BMW Z4 jest właśnie Toyotą Suprą bez dachu. Najprawdopodobniejsze jest wprowadzenie wersji Targa, która była dostępna w poprzedniej generacji Toyoty Supra.

2020 Toyota Supra Launch Edition

2020 Toyota Supra

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz