Porsche Taycan przekonało kierowcę rajdowego Waltera Röhrla do elektrycznych samochodów

Były kierowca rajdowy Walter Röhrl znany był ze swojego negatywnego podejścia do elektrycznych samochodów. Gdy jednak wybrał się na przejażdżkę w Porsche Taycan, jego zdanie diametralnie się zmieniło.

Walter Röhrl to legendarny kierowca rajdowy, dwukrotny mistrz WRC i ambasador Porsche, który ostatnimi czasy zasłynął ze swojego bardzo mocnego, negatywnego podejścia do samochodów z napędem elektrycznym. Kiedy dowiedział się, że marka której jest ambasadorem zamierza stworzyć elektryczne auto, powiedział, że nie chce być w żadnym stopniu związany z jego procesem powstawania, ani żadnych innych, następnych, elektrycznych pojazdów Porsche.

Niemiecka marka postawiła na swoim i jak wiemy proces produkcji Taycan posuwa się ciągle do przodu. Dodatkowo Porsche zmusiło Röhrla do wzięcia samochodu na przejażdżkę. Po krótkiej przygodzie z samochodem, kierowca rajdowy bardzo ciepło odniósł się do jego właściwości.

„To szalone. Przez wszystkie lata moich rajdów, nigdy nie doświadczyłem takich osiągów. Taycan prowadzi się naprawdę dobrze, nawet przy wysokich prędkościach, naprawdę niesamowite.”

Walter Röhrl

Oprócz tego, Röhrl pochwalił inżynierów odpowiedzialnych za tworzenia auta, za świetne opracowanie środka ciężkości oraz niesamowity układ kierowniczy i hamulcowy. Odniósł się również do dźwięku wydawanego przez silnik.

„Nigdy bym się nie spodziewał, że brak jakiegokolwiek dźwięku z układu napędowego może oznaczać brak utraty wydajności. W rzeczywistości, naprawdę lubię spokój jaki panuje w Taycan, jest to niesamowite doświadczenie samo w sobie.”

Walter Röhrl

Jak widać Porsche Taycan musi być naprawdę świetnym pojazdem skoro tak zachwycił zatwardziałego przeciwnika samochodów elektrycznych. Zaznaczmy, że Walter kilka miesięcy temu miał już okazję poprowadzić auto na torze wyścigowym. Stwierdził, że w porównaniu do poprzedniego testu, waga samochodu podczas prowadzenia nie jest teraz praktycznie odczuwalna.

źródło: Carscoops

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz