Mercedes-AMG S65 Final Edition – pożegnanie sedana AMG z V12

Na targach motoryzacyjnych w Genewie, Mercedes-AMG zaprezentuje ostatni model Klasy S z silnikiem V12 pod maską.

W październiku zeszłego roku szef Mercedesa-AMG – Tobias Moers powiedział, że jego firma niebawem zamierza zrezygnować z wykorzystywania silnika V12 w swoich samochodach. Obietnica się dokonała i marka poinformowała nas, że na nadchodzących targach motoryzacyjnych – Geneva Motor Show zaprezentowany zostanie ostatni model Mercedesa-AMG S65.

Samochód będzie ostatnią, specjalną wersją pojazdu napędzaną 6-litrową jednostką V12 biturbo. Nie mamy o nim żadnych konkretnych informacji, jednak te, powinny szybko do nas trafić. Zaznaczmy, że silnik z dwunastoma cylindrami dostępny jest jeszcze w sportowych coupe bądź roadsterach Mercedesa-AMG, jednak i je czeka niedługo podobny los.

Mimo to firma dalej zamierza produkować silniki V12, ale przeznaczone będą one jedynie dla Mercedesa-Maybacha oraz będą odsprzedawane innym producentom, którzy produkują samochody w ograniczonej ilości egzemplarzy, dzięki czemu nie podlegają pod przepisy aut masowych.

Mercedes i podmarki do niego należące nie są jedynym koncernem jaki rezygnuje z wysokolitrażowych silników. BMW w następnej generacji Serii 7 zamierza zrezygnować z jednostki V12 oraz możliwie nawet V8. Bugatti przyznało, że 8-litrowe W16 quad-turbo dostępne w modelu Chiron jest ostatnim tego rodzaju silnikiem. Proces downsizingu wchodzi więc w następną, jeszcze poważniejszą fazę.

źródło: Motor1

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

2 thoughts on “Mercedes-AMG S65 Final Edition – pożegnanie sedana AMG z V12

 • 24 lutego 2019 at 10:22
  Permalink

  Ekofaszyści odpowiedzialni za downsizing kiedyś za to wszystko zapłacą tak samo jak ludzie Hitlera w Norymberdze w 1946.

  Reply
 • 27 lutego 2019 at 08:56
  Permalink

  Psuje się okrutnie ta motoryzacja, będzie dźwięk tak zepsuty jak w f1

  Reply

Dodaj komentarz