Seat szykuje konkurenta dla Renault Twizy

Renault Twizy przestanie być niebawem monopolistą na rynku.

Na mającym niedawno miejsce wydarzeniu Mobile World Congress w Barcelonie hiszpańska marka zaprezentowała malutki, elektryczny model samochodu nazwany Minimo. Przy okazji zapowiedziane zostało od razu, że produkcyjna wersja pojazdu trafi na rynek już za dwa lata.

Patrząc na Seata Minimo od razu mamy na myśli Renault Twizy. Konstrukcja obu maszyn jest praktycznie identyczna. Hiszpański odpowiednik ma 2,5 metra długości i 1,24 szerokości. Wnętrze ma 3,1 metra kwadratowego powierzchni i zmieści dwie osoby siedzące za sobą w układzie 1+1.

W przeciwieństwie do konkurencyjnego Twizy, Minimo posiada w pełni zamykaną kabinę. Para drzwi jest asymetryczna i zaprojektowano je tak, aby otwierały się w nawet najbardziej ciasnych przestrzeniach. Lewe drzwi są nieco mniejsze od prawych.

Całkowicie elektryczny układ napędowe posiada akumulatory które można wymienić w przeciągu paru chwil. Nie mamy tutaj na myśli ładowania, a rzeczywiście wyjęcie baterii i zamienienie ich na inne, co pozwoli na kontynuowanie jazdy o wiele szybciej, niż w przypadku tradycyjnego pobytu na stacji ładowania. W pełni naładowany akumulator pozwolić ma przejechać około 100 kilometrów drogi.

Według Seata idea natychmiastowego wymieniania, a nie ładowania baterii pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji carsharingu. Poprzez posiadanie cyfrowego kluczyka oraz systemu Android Auto pojazd ma być idealnie przystosowany do miejskiej usługi wspólnego korzystania z samochodu. Ważną cechą jest to, że auto posiada autonomiczność 4 stopnia, co oznacza, że pojazd sam może przewozić pasażerów, zgodnie z ich życzeniami.

Seat Minimo zaprezentowany zostanie szerszej publiczności podczas nadchodzących targów motoryzacyjnych w Genevie.

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz