Rolls-Royce nie istniałby bez pomocy BMW

Szef brytyjskiej luksusowej marki przyznał, że jego firma dawno nie byłaby już obecna na rynku, gdyby nie przejęcie przez BMW.

Rolls-Royce ma się ostatnio niezwykle dobrze. Najnowszy model marki Cullinan osiągnął tak dużą popularność na rynku, że firma nie nadąża za jego produkcją. Swoją wczorajszą wiadomością firma dodatkowo zyskała przychylność dużej części świata motoryzacji, ponieważ ogłosiła, że nie zamierza rezygnować z silnika V12 tak długo, jak będzie to możliwe. Brytyjski producent luksusowych samochodów jednak nie zawsze miał się tak dobrze – w 1998 roku marka była na skraju bankructwa i wyprzedana została przez BMW.

Jak ostatnio przyznał szef Rolls-Royca – Torsten Muller-Otvos – jest szczęśliwy, że tak się stało, ponieważ gdyby nie przejęcie przez bawarską firmę, jego marka dawno już by nie istniała. Pomoc BMW nie zakończyła się jednak na wsparciu finansowym w przeszłości, teraz marka wspiera Rolls-Royca poprzez stymulowanie rozwoju technicznego, co w czasach surowych przepisów dotyczących emisji i norm bezpieczeństwa jest bardzo potrzebne.

Cieszę się, że mogę być częścią BMW Group, Rolls-Royce byłby martwy bez wsparcia koncernu. Moja firma i wszystkie inne małe marki należące do BMW Group umarłyby, gdyby nie posiadały kogoś, kto wspomoże je w długoterminowych inwestycjach w bardzo kosztowne technologie. Mam na myśli elektryzację czy projekty systemów autonomicznych oraz sprawę wszystkich przepisów i norm bezpieczeństwa i spalania, które trzeba teraz spełniać.

Torsten Muller-Otvos, szef Rolls-Royce Motor Company

Muller-Otvos zaznaczył jednak, że Rolls-Royce nigdy nie będzie czymś na wzór zmodyfikowanego BMW, marka pozostanie wierna swoim brytyjskim genom i dziedzictwu.

Rolls-Royce Cullinan – zdjęcia z polskiej premiery

źródło: Motor1

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Rolls-Royce nie istniałby bez pomocy BMW

  • 5 marca 2019 at 09:54
    Permalink

    „wyprzedana została przez BMW.” Czy autor tego tekstu wie, co znaczy słowo „wyprzedana”? Nie sądzę.

    Reply

Dodaj komentarz