Mercedes-AMG GT R teraz również jako Roadster

Mercedes-AMG rozszerza ofertę swojego najbardziej sportowego modelu.

Mercedes-AMG GT R dostępny jest na rynku od trzech lat, jednak niemiecka marka dalej nie zrezygnowała z rozwijania jego oferty. Jak dotąd auto dostępne było jedynie w nadwoziu coupe, niebawem zobaczymy je na ulicach również w wersji bez stałego dachu.

Za napęd Mercedesa-AMG GT R Roadster odpowiada oczywiście 4-litrowy silnik V8 twin-turbo generujący moc 585 koni mechanicznych oraz 700 Nm, do którego dołączona została automatyczna 7-przekładniowa skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem. Co ważne – sprint do 100km/h trwa dokładnie tyle samo – 3,5 sekundy co w przypadku copue, pomimo tego, że Roadster jest cięższy. Prędkość maksymalna jest nieco niższa i wynosi 317 km/h.

Roadster otrzymał ten sam system kierowania kołami co coupe. Kieruje on podczas pokonywania zakrętów tylnymi kołami w kierunku przeciwnym do przednich do prędkości 100 km/h, aby samochód był bardziej zwrotny. Po przekroczeniu tej prędkości, tylne koła obracają się w tym samym kierunku co przednie koła, aby zwiększyć stabilność i pomóc kierowcy szybciej zmienić kierunek jazdy.

Rozkładany dach wykonany został z trójwarstwowej tkaniny rozwartej na konstrukcji z aluminium, magnezu i stali. Niestety nie ujawniono informacji w jakim czasie i przy jakiej prędkości można go składać bądź rozkładać.

Produkcja samochodu ograniczona zostanie jedynie do 750 sztuk, nie wiemy jeszcze ile przyjdzie nam zapłacić za jeden egzemplarz. Auto publicznie zaprezentowane zostanie na startujących dzisiaj targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2019.

Mercedes-AMG GT R Roadster – zdjęcia z Genewy

Mercedes-AMG GT R Roadster

źródło: Motor1

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz