Oto pierwsza Toyota Supra A90 z silnikiem 2JZ

To musiało się w końcu wydarzyć.

Premiera nowej generacji Toyoty Supra odbiła się głośnym echem w świecie motoryzacji. Nowoczesna odmiana legendarnego auta niestety nie każdemu przypadła do gustu, głównymi wymienianymi powodami niezadowolenia przez fanów był nieciekawy wygląd samochodu, obecność w pojeździe komponentów z BMW Z4 oraz brak godnego następcy jednostki 2JZ pod maską.

Na tę ostatnią bolączkę rozwiązanie znalazła firma tunerska CX Racing, która przygotowuje aktualnie kompletny zestaw DIY do przełożenia silnika 2JZ do nowej Toyoty Supra. Ich projekt został jednak wyprzedzony przez znanego japońskiego driftera – Daigo Saito, który umieścił w sieci serię zdjęć przedstawiających swoją nową maszynę do startu w zawodach. I tak – jest to Supra A90 z silnikiem 2JZ.

Według dostępnych informacji wiemy, że Saito wybrał nowe dziecko Toyoty ze względu na krótki rozstaw osi i kompaktowe nadwozie co ułatwia kontrolę pojazdu podczas driftu. Uwzględnione zostały również niskie koszty eksploatacji, dlaczego jednak 2JZ?

Dostępny standardowo w samochodzie silnik B58 od BMW jest na rynku stosunkowo krótko, więc żadna firma tunerska nie przygotowała do niego jeszcze odpowiednich komponentów, które znacząco zwiększyłyby jego moc. Z uwagi na to, Saito zdecydował się umieścić pod maska swojej maszyny legendarny silnik, zmodyfikowany do mocy aż 811 koni mechanicznych.

Wśród innych ciekawych modyfikacji wymienić można dodatkową chłodnicę zamontowaną z tyłu pojazdu. Opracowanie i wykonanie całego projektu zajęło zaledwie 42 dni. Na ten czas brakuje jeszcze paru elementów jak np. poszerzonych nadkoli, jednak samochód niebawem będzie ukończony w 100%. Pierwszy raz na żywo zobaczyć będzie można go już 23 marca podczas wydarzenia D1 Grand Prix All-Star Shoot Out w Tokio.

źródło: Carscoops

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz