Audi e-tron GTR – tak ma się nazywać następca R8

Audi wycofuje R8 i planuje go zastąpić elektrycznym modelem e-tron GTR.

O tym, że Audi planuje zakończyć produkcję modelu R8 pisaliśmy już wielokrotnie. Sportowy model ma zniknąć z gamy w którymś momencie 2020 roku i jego trzecia generacja nie jest planowana. Producent ogłosił, że utrzymanie linii produkcyjnych jest mało rentowne, a koszt produkcji jednego egzemplarza zbyt wysoki.

To nie oznacza jednak, że Audi nie będzie posiadało żadnego prawdziwie sportowego modelu w swojej ofercie. Plany następcy są i w dodatku nie będzie on napędzany silnikiem diesla jaka gama „S”. Jak podaje Car Magazine, niemieccy inżynierowie pracują nad zupełnie nowym supersamochodem, który będzie posiadał elektryczne silniki oraz wykorzystał będzie platformę Porsche Taycan.

Auto ma otrzymać nazwę „e-tron GTR” i czerpać design z koncepcyjnego modelu PB18 e-tron z 2018 roku. Jego debiut podobno ma się odbyć w 2022 roku, jednak mówi się, że zaawansowana technologia, którą ma wykorzystywać jest wciąż w trakcie tworzenia i Volkswagen ją planuje wprowadzić najszybciej w 2025 roku.

Plotki mówią o dość interesującej specyfikacji. Za napęd mają odpowiadać trzy silniki elektryczne o łącznej mocy 680 KM (500 kW), która będzie przekazywana na wszystkie koła. Czas od 0 do 100 km/h ma wynosić nieco ponad 2 sekundy.

W przypadku samochodów elektrycznych bardzo ważnym czynnikiem jest zasięg i pojemność baterii. Ta ma wynosić 95 kWh, dzięki czemu na jednym ładowaniu będzie on wstanie przejechać nawet 300 mil (483 km), czyli o prawie 160 kilometrów więcej niż pierwszy elektryczny model Audi E-Tron.

Czy samochód zostanie ciepło przyjęty przez klientów i nie podzieli losu elektrycznego R8 e-tron? Miejmy nadzieję, że będzie miał rozsądniejszą cenę, znacznie lepszy marketing i powstanie go więcej niż 100 egzemplarzy.

2018 Audi PB 18 e-tron Concept

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Audi e-tron GTR – tak ma się nazywać następca R8

  • 24 kwietnia 2019 at 16:35
    Permalink

    Jak widzę te nowe auta na obrazkach to naprawdę robią ogromne wrażenie. I nie mówię, że na żywo wyglądają gorzej. Po prostu motoryzacja idzie bardzo szybko i zwyczajnie takie nowoczesne samochody jak dla mnie zupełnie nie pasują do otoczenia. Nie chodzi mi o realia polskiej infrastruktury, ale o infrastrukturę światową.

    Reply

Dodaj komentarz