BMW M8 przyłapane z mniejszym kamuflażem

Kierowcy testowi w żaden sposób nie oszczędzali nowego prototypu.

BMW szykuje wiele nowych modeli. W ostatnim czasie mieliśmy okazję publikować zdjęcia szpiegowskie nowej Serii 4, nowej generacji M3, Serii 1 oraz wersji M135i, Serii 8 w bazowej wersji 840i oraz w nadwoziu Gran Coupe, Serii 3 Touring, a także trzech nowych elektrycznych modeli.

Najbliższe lata będą wypełnione premierami i nie można zapomnieć o modelu umieszczonym na samym szczycie hierarchii – BMW M8. Samochód mieliśmy okazję oglądać już na zdjęciach szpiegowskich kilkukrotnie, a ostatni raz został przyłapany w czerwcu zeszłego roku. Tym razem udało się nagrać zupełnie nowy prototyp z nieco mniejszą ilością kamuflażu.

Jak widzimy topowy model otrzymał nieco przeprojektowany przedni zderzak z większymi wlotami powietrza oraz dodatkowym splitterem na dole. Z tyłu w oczy rzuca się spoiler na klapie bagażnika oraz zmieniony układ wydechowy z nowym dyfuzorem.

Oprócz tego auto wydaje się być nieco niżej zawieszone oraz posiada większe zaciski hamulców. W prototypie zainstalowano je w kolorze żółtym, jednak jest to mało prawdopodobne, że takie trafią do wersji produkcyjnej.

Przeczytaj również: BMW Serii 8 od AC Schnitzer – przedsmak M8

Auto brzmi po prostu fenomenalnie. Układ wydechowy z czterema końcówkami ma niezwykle donośny wydźwięk. Dodatkowo w jednym z ujęć mamy możliwość bezpośredniego porównania go z prototypem Audi RS6 nowej generacji.

Dane techniczne BMW M8 nie są wciąż znane. Najprawdopodobniej będzie to ten sam, 4,4-litrowy silnik V8 z podwójnym doładowaniem, lecz podkręcony do ponad 600 KM. Mając na uwadze, że BMW M5 Competition posiada 617 KM, nowe M8 powinno ich mieć nieco więcej. Za przełożenie napędu najpewniej odpowiadać będzie znany z innych modeli 8-biegowy automat, a moc będzie przekazywana na wszystkie koła.

Przeczytaj również: G-Power podkręciło BMW 850i do 660 KM

BMW M8 przyłapane z mniejszym kamuflażem

BMW M8 – zdjęcia szpiegowskie, kwiecień 2019

źródło: Automotive Mike via Motor1

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz