Oto Chrysler PT Cruiser z 819 KM pod maską

Samochód z pewnością nie jest ładny, ale za to jest naprawdę szybki.

Chrysler PT Cruiser to samochód, który pod względem wyglądu spokojnie można byłoby postawić obok Fiata Multipla. Mało jednak osób wie, że pojazd ten powstał w usportowionej wersji, pod maską której umieszczony został 2,4-litrowy silnik turbo, wyjęty z Dodge’a Neon SRT-4.

Oznaczało to, że ten mały brzydal posiadał silnik generujący 230 koni mechanicznych, który został sprzężony z manualną, 5-biegową skrzynią. Pozwalało to na przejechanie ćwierć mili w 15,7 sekund, co na tę klasę samochodu oraz czas w jakim powstał nie jest wcale złym wynikiem. Jak to jednak się dzieje w świecie motoryzacji – zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo takie osiągi będą zdecydowanie za małe.

PT Cruiser, którego zobaczyć możecie na zdjęciu dysponuje mocą około 819 koni mechanicznych, które pochodzą z niezmienionego silnika o pojemności 2,4-litra. Do jednostki dodana została jednak potężna turbosprężarka Garretta GT35R, do tego zmodyfikowany został układ paliwowy oraz oprogramowanie silnika.

Co dodatkowo jest niesamowite – samochód posiada niezmienioną oraz niezmodyfikowaną skrzynię biegów. Tym samym kierowca tego auta korzysta z ponad 800 koni mechanicznych, przy wykorzystaniu 5-przekładniowej skrzyni, która przekazuje moc na jedynie przednią oś napędową. Doskonały przykład aby nie oceniać książki po okładce?

źródło: Motor1, TheDrive

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz