Wkrótce nadchodzi Roborace – pierwsza seria wyścigowa samochodów autonomicznych

Wygra zespół, który zaprojektuje najlepszą sztuczną inteligencję?

Nadchodzi zupełnie nowa era wyścigów. Po debiucie elektrycznej Formuły E, teraz przyszedł czas na coś jeszcze bardziej drastycznego. Już wkrótce rusza Roborace, czyli pierwsza seria wyścigów samochodowych, w której samochody będą poruszać się autonomicznie.

W odróżnieniu od tradycyjnych wyścigów, w których wszystkie drużyny mają własne samochody, w Roborace wszyscy otrzymają te same auta. Przynajmniej tak wygląda to na dzień dzisiejszy.

Najnowsze prototypy pojazdów, DevBot 2.0, to pojazdy w pełni autonomiczne, jednak posiadają kokpit i miejsce dla kierowcy. Pierwotny plan zakładał jazdę wyłącznie autonomiczną, jednak z uwagi na problemy technologiczne, auto musi mieć kierowcę.

Jego rola będzie jednak bardzo ograniczona. Będzie on prowadził pojazd wyłącznie przez pierwszą część wyścigu, a w drugiej stery przejmie komputer i sztuczna inteligencja. Kierowca będzie jednak nadzorował pracę samochodu i będzie mógł zainterweniować w kryzysowej sytuacji.

Wkrótce nadchodzi Roborace – pierwsza seria wyścigowa samochodów autonomicznych

DevBoty w pierwszym sezonie mają zawitać na tory w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech i w USA. Samochody nowej generacji mają zostać zaprezentowane w 2021 roku.

Szef tej serii, Lucas di Grassi, będący także mistrzem świata w Formule E w sezonie 2016/2017 zapowiedział, że w pierwszym sezonie wystartuje przynajmniej 10 samochodów.

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz