Pracownik Forda uczy się jeździć z manualem na oddanym do serwisu Focusie RS

W dokumentacji naprawy auta nawet nie było adnotacji, że samochodem ktokolwiek jeździł, a tym bardziej, że służył on jako „elka”. Wszystko ujawniła kamerka samochodowa.

W Stanach Zjednoczonych standardem jest, że samochody są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Przepisy w żaden sposób nie obligują kierowców do posiadania umiejętności w korzystaniu ze sprzęgła i manualnej przekładni, a na egzamin prawa jazdy mogą przyjechać własnym samochodem z automatem.

Są jednak tacy, którzy chcą nauczyć się korzystać z manualnej skrzyni biegów. Jednym z nich był pracownik salonu i serwisu Forda – Hawk Ford of Oak Lawn w Illinois. Wraz z kolegą z pracy, który umie zmieniać biegi ręcznie i on pełnił rolę nauczyciela, wybrał się na przejażdżkę po mieście. Nie było by w tym nic złego, gdyby pojechał samochodem demonstracyjnym, a nie prywatnym Focusem RS oddanym do serwisu kilka dni wcześniej.

Kierowca zdecydowanie pierwszy raz w życiu jeździł korzystając z manualnej skrzyni, co jest bardzo widoczne, gdy jeździ na niskich obrotach, a silnik aż się dławi. Często też zmieniał bieg na luz, a następnie starał się wrzucić inny bieg bez sprzęgła. Na nagraniu (4:15) mamy też okazję posłuchać instrukcji „nauczyciela”, który karze podnieść obroty silnika do 4000 obr/min, a następnie wrzucić jedynkę i wystartować.

Po kilku nieudanych próbach zmieniają się miejscem, aby zademonstrować jak się jeździ. Gdy kilka przecznic dalej znów się zamieniają miejscami żartują między sobą, że „nie muszą się martwić, że się zepsuje, bo auto jest nowe”.

Jak wspomniał właściciel auta, Karol Zwolinski, oddał on samochód do serwisu na darmową wymianę głowicy silnika jako element akcji naprawczej. W dokumentacji naprawy nie było adnotacji o jeździe testowej, lecz licznik w samochodzie wskazywał o 10 mil (16 km) więcej niż podczas zdawania. Gdy wrócił pracownicy zarzekali się, że nikt nim nie jeździł, więc postanowił sprawdzić nagranie z kamerki.

Pracownik Forda uczy się jeździć z manualem na oddanym do serwisu Focusie RS

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

2 thoughts on “Pracownik Forda uczy się jeździć z manualem na oddanym do serwisu Focusie RS

 • 9 maja 2019 at 08:15
  Permalink

  I co dalej? Artykuł przerwany w połowie

  Reply
 • 9 maja 2019 at 17:31
  Permalink

  Po sprawdzeniu nagrań z kamerki właściciel bardzo się rozbawił i zaśmiał się. Pracownicy serwisu też mieli niezły ubaw i wybuchnęli śmiechem.

  Reply

Dodaj komentarz