Za kierownicą których samochodów ginie najwięcej osób?

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, które ujawniło za kierownicą których samochodów mamy najmniejsze szanse na przeżycie.

Portal ogłoszeń motoryzacyjnych iSeeCars z USA oraz jedna z firm zajmujących się badaniem branży motoryzacyjnej opracowały wspólnymi siłami listę samochodów, w których statystycznie na terenie Stanów Zjednoczonych ginie najwięcej osób. Dane zbierane zostały z wypadków, w których uczestniczyły pojazdy wyprodukowane w latach 2013-2017 i wzięte zostały z bazy amerykańskiego systemu raportowania i analizy zgonów (FARS).

Przygotowane zestawienie przedstawia ile bierze udział w wypadkach, w których ginie przynajmniej jedna osoba na 1 miliard przejechanych kilometrów. Na liście znalazło się łącznie 14 pojazdów, wśród których znajdziemy jedynie sportowe maszyny oraz ekonomiczne auta stworzone z myślą o poruszaniu się po mieście.

iSeeCars Study – Samochody z największą śmiertelnością
# Samochód Wskaźnik śmiertelnych wypadków
(samochodów na każdy 1 miliard mil)
1 Mitsubishi SpaceStar 10,2
2 Chevrolet Corvette 9,8
3 Honda Jazz 7,7
4 Kia Forte/Cerato 7,4
5 Chevrolet Spark 7,2
6 Subaru BRZ 6,9
7 Nissan 370Z 6,2
8 Nissan Pulsar/Versa/Tiida 6,1
9 Kia Rio 5,9
10 Dodge Challenger 5,8
11 Chevrolet Camaro 5,5
12 Kia Soul 5,3
13 Hyundai Veloster 5,2
14 Nissan Note/Versa Note 5,2
Średnia dla wszystkich samochodów 2,6

Pierwsze miejsce zajęło Mitsubishi SpaceStar (Mirage na niektórych rynkach), którego wskaźnik wynosi 10,2, drugie miejsce należy do Chevroleta Corvette, u którego wynik ten wyniósł 9,8 samochodu. Na trzecim miejscu umieszczona została Honda Jazz (Fit na niektórych rynkach) z średnią 7,7. Dla porównania – średnia ocena dla wszystkich nowych samochodów wynosi 2,6.

Z innych sportowych aut, jakie znalazły się w zestawieniu wymienić można jeszcze Chevroleta Camaro, Dodge Challengera, Nissana 370Z i Subaru BRZ. Wśród pojazdów miejskich dalej na liście umieszczone zostały Kia Rio, Kia Soul, Nissan Note i Chevrolet Spark.

Obecność na niechlubnym zestawieniu maszyn o większej mocy silnika raczej nikogo nie dziwi, z uwagi na to, że osiągać mogą o wiele wyższe prędkości co dodatkowo umożliwia bardziej agresywna formę jazdy. Miejskie pojazdy znalazły się tutaj z uwagi na swoje niewielkie gabaryty oraz mniejszą dostępność systemów wspomagania bezpieczeństwa.

Zaznaczmy jednak, że z roku na rok nasze auta stają się coraz bardziej bezpieczne, jeszcze kilka lat temu dane na liście, którą widzicie byłyby o wiele wyższe.

źródło: iSeeCars

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz