Ford Focus ST Kombi – sportowo, jednak z praktycznością

Niedługo po premierze Focusa ST przyszedł czas na jego nieco bardziej praktyczny wariant, który wciąż nie należy do wolnych.

Ford rozszerza ofertę nowego Focusa ST. Po zaprezentowaniu hatchbacka w połowie lutego bieżącego roku, teraz przyszedł czas na nieco praktyczniejszy wariant w nadwoziu kombi.

Samochód posiada wszystkie zalety 5-drzwiowego hatchbacka, jednak oferuje nieco więcej miejsca w bagażniku. Jego pojemność wynosi 608 litrów, a po złożeniu oparć tylnej kanapy pojemność wzrasta do 1653 litry. Dla porównania w hatchbacku jest to odpowiednio 375 litrów oraz 1354 litry.

Gama jednostek napędowych nie uległa zmianie. Główną jednostką napędową jest 2,3-litrowa, benzynowa jednostka EcoBoost o mocy 280 KM oraz 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wyposażona została m.in. w system anti-lag, który pierwotnie został zaprojektowany dla Forda GT. Drugim silnikiem jest 2-litrowy diesel EcoBlue generujący 190 KM oraz 400 Nm.

Obie jednostki napędowe będzie można zestawić z 6-biegową skrzynią manualną lub 7-biegowym automatem. Osiągi nie zostały ujawnione, jednak wersja kombi powinna być jedynie minimalnie wolniejsza. Przypomnijmy, że hatchback z silnikiem benzynowym rozpędza się od 0 do 100 km/h poniżej 6 sekund.

Jeśli chodzi o ceny, to dopłata do praktyczniejszego wariantu nie jest wysoka. W Wielkiej Brytanii auto zostało wycenione na 30.595 funtów w wersji benzynowej oraz 33.095 funtów w wersji z dieslem, czyli o 1.100 funtów (ok. 5 415 zł) więcej niż za hatchbacka.

Ford Focus ST Kombi

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz