Uber i Volvo prezentują swój autonomiczny samochód do przewozu osób

Prezentowane autonomiczne Volvo XC90 ma wkrótce odmienić przewóz pasażerów w dużych miastach.

Uber i Volvo podpisały umowę dotyczącą współpracy technologicznej w 2016 roku, której celem jest opracowanie samochodów zdolnych do jazdy autonomicznej. Już po trzech latach mamy jej pierwszy efekt.

Auta, które wkrótce wyjadą na ulice największych miast to zmodyfikowane Volvo XC90. Posiadają one na dachu specjalne urządzenie z dziesiątkami czujników, które umożliwiają samochodowi wykrywanie pasów jezdni, innych uczestników, pieszych, rowerzystów, znaki drogowe oraz sygnalizację świetlną.

Wybór padł na XC90 z powodu ogromnej ilości systemów bezpieczeństwa. Dziś jest to jeden z najbezpieczniejszych samochodów drogowych, który można zakupić w salonie. To znacznie ułatwiło pracownikom Ubera doposażyć go we własny system jazdy autonomicznej.

Kluczowym elementem systemu jest tzw. „kopia zapasowa”. Samochód posiada zduplikowane systemy bezpieczeństwa oraz sterowania, dzięki czemu w razie potrzeby system zapasowy natychmiast zatrzyma pojazd. Kopia jest w stanie odzyskać kontrolę nad układem kierowniczym, hamulcowym oraz zasilaniem.

Wierzymy, że technologia jazdy autonomicznej pozwoli nam jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach, a bezpieczeństwo jest dla naszej firmy fundamentem. W połowie następnej dekady chcemy, by jedna trzecia wszystkich sprzedawanych przez nas samochodów miała funkcję jazdy w pełni autonomicznej. Nasza umowa z firmą Uber podkreśla naszą ambicję, byśmy byli dostawcą tych technologii pierwszego wyboru dla wiodących na świecie firm z branży motoryzacyjnej.

Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars

Docelowo autonomiczne Volvo XC90 mają wozić pasażerów całkowicie samodzielnie, bez kierowcy. Początkowo w pojeździe będzie kierownica oraz pedały, a na głównym fotelu będzie zasiadać tak zwany Mission Specialist. Będzie to specjalnie przeszkolony pracownik Uber obsługujący i nadzorujący samochód poruszający się w wyznaczonych obszarach do jazdy całkowicie autonomicznej.

Prezentowany dziś samochód będzie kluczowym elementem autonomicznego pakietu produktów Uber.

Eric Meyhofer, prezes Uber Advanced Technologies Group

Niedawno Uber ogłosił prace nad wprowadzeniem dronów do usługi Uber Eats, czyli platformy dostarczania jedzenia. W przyszłości firma chce aby drony dostarczały jedzenie bezpośrednio na dach samochodów kurierów współpracujących z Uberem jak najbliżej miejsca docelowego, a następnie kurierzy będą przekazywać ciepły posiłek klientom. Pierwsze testy zostały już przeprowadzone z siecią McDonald’s.

Uber Volvo XC90

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz