Lexus GX – teraz po drugim liftingu

Lexus zaprezentował właśnie odświeżony model GX. Zmiany nie są rewolucyjne, ale wyraźnie widoczne.

Lexus GX drugiej generacji to model, który zaprezentowany w 2009 roku, czyli dokładnie 10 lat temu. Przeszedł on lifting w 2014 roku, który nieco odświeżył jego wygląd, a teraz, 5 lat później auto zostało ponownie odświeżone. Mimo wieku, auto świetnie się sprzedaje i z roku na rok do klientów trafia coraz więcej egzemplarzy.

Nowy GX zwraca uwagę większym grillem w kształcie klepsydry o charakterystycznym dla Lexusa, plecionym wzorze, a także bardziej agresywnie zarysowanymi przednim, 3-wiązkowymi światłami LED, podobnymi do tych zastosowanych w większym modelu LX. Pod względem stylistycznym GX lepiej integruje się teraz z pozostałymi modelami japońskiej marki.

Dla poszukujących dodatkowych designerskich smaczków SUV jest również dostępny z pakietem Sport Design Package. Ten wzbogaca jego wygląd o m.in. inne wykończenie dolnej części atrapy chłodnicy i bocznych lusterek, końcówkę wydechu pokrytą czarnym matem i 19-calowe, aluminiowe felgi wykończone lakierem Gunmetal Metallic.

We wnętrzu znajdziemy wykończoną skórą i drewnem podgrzewaną kierownicę, wykonaną z ręcznie dobieranych materiałów. A także tapicerkę ze skóry semianilinowej, która – jak podkreśla Lexus – jest barwiona dogłębnie, a nie tak jak to często bywa jedynie na powierzchni. W droższych wersjach wyposażenia we wnętrzu auta znalazły się także elementy z afrykańskiego drewna sapeli połączone z aluminium.

Od teraz w Lexusie GX w standardzie dostępny jest pakiet systemów bezpieczeństwa Lexus Safety System +, w skład którego wchodzą m.in. układ przeciwkolizyjny z wykrywaniem pieszych, układ ostrzegania o opuszczaniu pasa ruchu i automatyczne światła drogowe.

Ciekawostką jest także system Lexus Enform Remote, który pozwala na zdalne zablokowanie i odblokowanie drzwi, włączenie silnika i klimatyzacji, a także sprawdzenia poziomu paliwa przy pomocy smartfonu, smartwatcha albo urządzeń obsługujących rozwiązania Google Assistant oraz Amazon Alexa.

Pod maską Lexusa GX 460 pozostała sprawdzona V-ósemka o mocy 301 KM i pojemności 4,6 l, która wytwarza 446 Nm momentu obrotowego. Mocarny motor sprawia, że samochód może pociągnąć nawet ponad 2900-kilogramową przyczepę, w czym dodatkowo pomaga układ stabilizacji toru jazdy przyczepy.

Spokrewniony z Toyotą Land Cruiser GX ma także wszystko, by być samochodem sprawnym w terenie. SUV-a wyposażono w stały napęd na wszystkie koła z centralnym dyferencjałem Torsen. Auto dysponuje także znanymi z terenówek Toyoty i Lexusa systemami, w tym Kinetic Dynamic Suspension System (KDSS), który dostosowuje zachowanie drążków stabilizujących do podłoża, układem aktywnego zawieszenia Adaptive Variable Suspension (AVS) z trybami Normal, Sport oraz Comfort, a także asystentem zjazdu ze wzniesienia – Downhill Assist Control.

Nowy GX może być także wyposażony w zupełnie nowy pakiet Off-Road Package, w którego skład wchodzą systemy Multi-Terrain Monitor i Panoramic View Monitor pokazujące najbliższe otoczenia auta w czasie poruszania się w trudnym terenie oraz parkowania. Ponadto Off-Road Package rozszerza wyposażenie samochodu o chłodnicę skrzyni biegów, osłonę zbiornika paliwa i systemy Crawl Control oraz Multi-Terrain Select.

Lexus GX 460 jest teraz dostępny w 7 kolorach lakieru i 4 wariantach kolorystycznych wnętrza, w tym nowym Rioja Red z czarną podsufitką.

Samochód nie jest dostępny do kupienia w Europie. Aktualnie oferowany jest w m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Panamie, Rosji, Kazachstanie i Boliwii.

2020 Lexus GX

źródło: Lexus

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz