Nowy rekord prędkości traktorem – 166,7 km/h

Guy Martin dokonał tego za kierownicą JCB Fastrac o mocy 1000 KM i 2500 Nm momentu obrotowego.

Traktory wszystkim nam kojarzą się nam z przestarzałymi pojazdami, które blokują drogi wojewódzkie jadąc z prędkością 15 km/h. Nikt nie wie dlaczego rolnicy nie mogą ich trzymać na swoich polach i dojeżdżać zwykłym samochodem, zamiast tamować ruch i drogę do swojego domu pokonywać w godzinę zamiast 15 minut.

Są oczywiście nowoczesne konstrukcje, które coraz częściej są spotykane, jednak nie są one demonami prędkości. W ich najważniejszy jest udźwig aby móc transportować często wielotonowe transporty, a nie prędkość maksymalna czy przyspieszenie.

Innego zdania jest J.C. Bamford, które poważnie zmodyfikowało swój model Fastrac. 7,2-litrowa, 6-cylindrowa jednostka napędowa została wzmocniona i produkuje teraz niewyobrażalne 1000 KM oraz 2500 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Za zupełnie nową aerodynamikę odpowiada Williams Advanced Engineering. Wszystko razem wzięte przełożyło się na osiągi i osiągnięcie nowego rekordu prędkości. Na długiej prostej Guy Martin osiągnął 103,6 mph, czyli 166,7 km/h.

Poprzedni rekord prędkości traktorem wynosił 87,271 mph (140,449 km/h) i należał do Stiga z programu Top Gear.

Krótki film dokumentalny o tym wydarzeniu wyemituje Channel 4 jeszcze w tym roku. Nie podano dokładnej daty premiery.

Nowy rekord prędkości traktorem – 166,7 km/h

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz