Zadebiutowało nowe Audi S8

Co ciekawe – pod maską nie znajdziemy diesla.

Po niemalże dwóch latach od czasu premiery nowej generacji Audi A8 doczekaliśmy się jego sportowej odmiany ze znaczkiem „S” z przodu. Wraz z nowym wyglądem pojawiło się wiele usprawnień mających na celu zagwarantowanie znacznie lepszych doznań podczas jazdy.

Jeśli chodzi o wygląd, to Audi S8 prezentuje się znacznie lepiej niż „bazowa” wersja. Z jednej strony jest to zasługa żywego lakieru nadwozia, a z drugiej obniżonego zawieszenia. Pojawiło się też wiele chromowanych elementów, przeprojektowany przedni zderzak, większe aluminiowe felgi, a także cztery końcówki układu wydechowego.

Pod maską nie znajdziemy silnika diesla jak to w pozostałych modelach marki na rynku europejskim. Pracuje tutaj benzynowe, 4-litrowe V8 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 571 KM (420 kW) oraz momencie obrotowym na poziomie 800 Nm. Osiągi nie zostały podane, jednak należy się spodziewać znacznie lepszego czasu do „setki” niż w topowym A8.

Podobnie jak inne topowe modele, Audi S8 posiada 48-woltowy system mild hybrid, który dzięki zastosowaniu elektrycznej sprężarki wspomaga auto przy niskich prędkościach, gdy obroty silnika są zbyt niskie do uruchomienia pełnego turbodoładowania i rozwinięcia maksymalnej mocy.

Na pokładzie znajdziemy napęd na wszystkie koła Quattro w standardzie, podobnie jak system czterech kół skrętnych. Dokładna specyfikacja nie jest jeszcze znana, jednak najpewniej będzie on działał tak samo jak w nowym Q7. Tylne koła najpewniej będą mogły skręcić o maksymalnie 5 stopni. Przy niskich prędkościach będą one się obracały w kierunku przeciwnym niż przednie ułatwiając manewrowanie po parkingach i ciasnych drogach, a przy wysokich w tym samym co przednie, co wpłynie na stabilność prowadzenia.

Cennik nie jest jeszcze znany, jednak powinien być dostępny w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Auto ma trafić do sprzedaży pod koniec roku, a pierwsza publiczna premiera odbędzie się podczas wrześniowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie.

2019 Audi S8

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz