Dodge’a czeka zelektryzowana przyszłość

Szef koncernu FCA potwierdził, że era całkowicie spalinowych Dodge’ów powoli dobiega końca.

Elektryfikacja motoryzacji chyba na dobre zagościła już na rynku. O ile całkowicie elektrycznych samochodów jest jeszcze niewiele, tak ciężko jest znaleźć już markę, która nie miałaby w swojej ofercie auta hybrydowego, bądź nie planowałaby wprowadzić takiego w najbliższej przyszłości. Dotyczy to również firm, które ściśle kojarzą nam się z paliwożernymi, wielolitrażowymi spalinowymi silnikami jak Dodge.

Już na początku tego roku podczas wydarzenia Detroit Auto Show usłyszeliśmy wiadomość, że prawdopodobnie nowa generacja Dodge’a Challenger’a będzie posiadać hybrydowy układ typu plug-in. Teraz Tim Kuniskis, szef ds. samochodów osobowych w koncernie FCA w rozmowie z portalem Automotive News potwierdził, że przyszłe modele marki wyposażone będą w częściowo zelektryzowane układy napędowe.

Myślę, że naszą przyszłością jest elektryfikacja samochodów. Nie jest to nic złego. W grę wchodzą całkowicie elektryczne silniki, możliwe są również hybrydy typu plug-in bądź zwykłe hybrydy. Jestem głęboko przekonany, że elektryfikacja będzie kluczem do wysokich osiągów w przyszłości.

szef ds. samochodów osobowych w koncernie FCA – Tim Kuniskis

Mało prawdopodobne wydaje się, aby Dodge miał od razu stworzyć elektryczny model Challenger’a czy Charger’a. Najpierw z pewnością zobaczymy je z hybrydowymi jednostkami na pokładzie. Jak stwierdził w dalszej części wywiadu Tim Kuniskis – nie boi się, że fani marki odwrócą się od niej ze względu na krok w stronę elektryfikacji aut. Ważne jest jednak, aby przez wprowadzenie nowych, niezbędnych części nie wzrosła znacznie ich cena.

Jak sam przyznał w tym momencie Dodge nie ma żadnych ustalonych pułapów cenowych na baterie elektryczne. Elektryfikacja pomogła jednak takim samochodom jak Honda NSX czy Porsche 918 osiągać niesamowite wyniki i jest to droga, którą chce również podążać firma, dla której pracuje. Muszą jednak poczekać na właściwy moment, kiedy ich klienci będą w stanie zaakceptować wzrost ceny samochodów z powodu wprowadzenia elektryfikacji. Stanie się to jednak niebawem, ponieważ ceny takich komponentów wyraźnie spadają.

Dodge Charger Scat Pack oraz Hellcat Widebody

źródło: Automotive News, InsideEVs

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz