BMW zapewnia, że jeżdżąc nową Serią 1 nie poczujemy, że ma napęd na przednie koła

BMW jest pewne, że wykonało bardzo dobrą pracę projektując nową Serię 1.

BMW to marka, która kojarzy nam się przede wszystkim z napędem na tylną oś. Pomimo tego, w ofercie firmy znajdziemy samochody, które oferowane są z napędem na przednie koła. Przykładem takich pojazdów są BMW X1 oraz niedawno zaprezentowana nowa Seria 1.

Auto zbudowane zostało na całkowicie nowej płycie podłogowej, która przystosowana jest do pojazdów FWD. Jest to spora zmiana względem poprzedniej generacji maszyny, która posiadała napęd na tylną oś. Według bawarskiej marki takie rozwiązanie sprawy było konieczne, aby pojazd odnalazł się na rynku pojazdów segmentu C, jednak nie wprowadza to jakiegokolwiek uszczerbku na wrażeniach z jazdy.

Rzecznik BMW – Florian Moser w rozmowie z portalem Which Car powiedział, że różnica w prowadzeniu BMW Serii 1 z napędem na przednie koła jest niewielka w porównaniu do jego poprzedniej generacji RWD. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że jego marka zajmie się teraz projektowaniem na większa skalę samochodów FWD, potrzebne to było jedynie w przypadku Serii 1, aby odnalazła się wśród swoich konkurentów, oraz małej ilości innych modeli.

Ciężko w tym momencie jakkolwiek egzekwować słowa Moser’a. O tym czy różnica w prowadzeniu nowej Serii 1 jest rzeczywiście mało widoczna zdecydują pierwsi dziennikarze, którzy wsiądą za kierownicę auta, a następnie osoby, które przesiądą się z poprzedniej generacji pojazdu do nowej.

Gama jednostek napędowych auta będzie zawierać 3 silniki benzynowe oraz 2 silniki diesla. Na ten moment nie mówi się o wprowadzeniu żadnego wariantu hybrydowego, czy elektrycznego. Bazowym silnikiem będzie 118i o mocy 138 KM (103 kW) i 220 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Najmocniejszym będzie M135i, które pod maską będzie miało 2-litrowy silnik R4 z turbodoładowaniem produkującym 302 KM (225 kW) oraz 450 Nm, a napęd będzie przekazywany na wszystkie koła.

Sprzedaż nowego BMW Serii 1 ma rozpocząć się we wrześniu bieżącego roku, a do klientów mają trafić jeszcze w tym roku.

źródło: Motor1, Which Car

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz