Oto odświeżony Hyundai Santa Fe

Flagowy SUV przeszedł poważny lifting i odświeżenie gamy jednostek napędowych.

Flagowy SUV przeszedł poważny lifting i odświeżenie gamy jednostek napędowych.

Najnowsza generacja Hyundaia Santa Fe nie jest długo na rynku. Auto zostało pokazane na początku 2018 roku, a do salonów trafiło kilka miesięcy później. Koreańczycy chcą jednak być jak najbardziej konkurencyjnymi na rynku i już teraz wprowadzają lifting modelu, który nie tylko wprowadza poprawiony wygląd, lecz również wiele poważnych zmian od strony technicznej.

Najważniejszą jest zupełnie nowa platforma. Santa Fe będzie pierwszym modelem oferowanym w Europie bazującym na platformie trzeciej generacji. Jak obiecuje Hyundai, ta zmiana ma znacznie wpłynąć na poprawę wydajności, właściwości jezdnych i bezpieczeństwa.

Najbardziej zauważalną zmianą jest całkowicie przeprojektowany przedni pas. Auto otrzymało wąskie światła dzienne o nowym wzorze w kształcie litery „T”, które kontynuują swój design na lampie poniżej łączącej światła mijania i drogowe. Te mają teraz podwójną funkcję, gdyż mogą zmienić kolor i służyć za kierunkowskazy. Z przodu zniknął chromowany element łączący lampy, a atrapa chłodnicy ma nowy kształt i ma znacznie masywniejszy wygląd.

Z tyłu zmiany są nieco skromniejsze. Chromowana listwa na klapie bagażnika została zastąpiona odblaskową listwą imitującą świecący pasek LED, a zderzak otrzymał nieco przeprojektowany kształt. Dostępne są nowe wzory felg o rozmiarze nawet 20 cali.

Wnętrze przeszło praktycznie rewolucję. Deska rozdzielcza oraz tunel środkowy mają całkowicie nowy kształt i prezentują się bardzo dobrze. W centralnej części znajdziemy nowy wyświetlacz o rozmiarze zwiększonym do 10,25 cala i o bardzo szerokim kształcie. Za kierownicą znajdziemy drugi wyświetlacz, jednak ten jest w rozmiarze 12,3 cala. Hyundai obiecuje, że wszystkie elementy są wykonane z miękkich materiałów.

Tunel środkowy jest znacznie wyżej poprowadzony i dochodzi aż do centralnych nawiewów. Znajdziemy w nim jedno miejsce na napój, schowek, panel od klimatyzacji oraz sterowania multimediami. Ważną zmianą jest rezygnacja z fizycznej gałki skrzyni biegów i zastąpienie jej cyfrowym selektorem trybów jazdy z przyciskami od wyboru kierunku jazdy.

Z uwagi na zastosowanie nowej płyty podłogowej, Hyundai Santa Fe będzie teraz dostępny z hybrydowymi wariantami napędowymi. Oficjalnie Koreańczycy nie podali szczegółów i ogłosili tylko, że będzie w ofercie nowym układ hybrydowy Smartstream i hybrydowy układ typu Plug-In.

Najpewniej mowa o jednostkach napędowych z Kii Sorento, czyli bliźniaczego modelu. To oznacza zastosowanie układu o mocy 230 KM i 350 Nm z silnikiem 1.6 T-GDI wykorzystującym technologię CVVD (Continuous Variable Valve Duration), czyli ze zmiennym czasem otwarcia zaworów dostosowywanym do aktualnej sytuacji drogowej.

Wariant Plug-In będzie wykorzystywał ten sam silnik benzynowy, jednak z uwagi na wydajniejszy silnik elektryczny, moc wrośnie do 265 KM.

Nowy Santa Fe będzie dostępny w Europie od września 2020 roku.

2021 Hyundai Santa Fe

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz